Patent Hakkı

Patent hakkı, tarihçesi milattan önce Eski Yunanlara dayanan, mevzuata girişi ise 1400lü yıllarda olan bir haktır. Buna göre her yeni buluş için o buluşu ortaya çıkaran kişiye patent hakkı verilir. Patent hakkı Türkiye’de Fİkri ve SInai haklar Kanunu ile yasalaşmış durumdadır.

Mevzuatta bir buluşun patentinin alınması için bazı şartlar belirtilmiştir. Buna göre, kamu düzenine ve ahlaka aykırı olan, yeni bitki ve hayvan ırklarının üretimine yönelik biyolojik işlemler, insan ve hayvan vücudu üzerindeki tedavi yöntemleri, insan klonlaması, tıbbi fayda sağlanması amacı olmadan hayvanlara acı çektirilerek genetik değişimlerinin yapılıp yeni hayvanlar üretilmesi patent alımı dışında bırakılmıştır. Bunlara Patent verilmez. Bunlar dışında teknolojinin her alanındaki yeni buluşlara patent verilir.

Yeni buluş kavramı burada önemlidir. Yeni buluş kavramı, patent için başvurusu yapılan buluşun başvurusu yapıldığı tarihe kadar onun için herhangi bir patent işlemi yapılmamasıdır.

Patent hakkını almış olan buluş sahibi, buluşun üretim yerine, yerli veya ithal olmasına bakılmadan patent hakkından dünya genelinde faydalanır.

Patent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.