İso 9001

İso 9001 2015 kalite yönetim sistemi

sistemin kurmuş olarak belgelendirmek isteyen firmalar öncelikle belgelendirme firmalarında fiyat teklifi alır. belgelendirme firmaları fiyatlarını belirtirken belgelendirilecek firmada çalışan personel sayısına ve firmanın  büyük olması denetim için daha fazla gün ayrılmasını v.b durumlarda gerektirdiği için teknik bütün personelerin gerçelkeştirilmesinde .fiyat teklifinin kabül halinde belgelendirecek olan firma belgelendirilen kuruluşun intersitem teknik sertifikasyon,a müracat eder

 

iso  dökumantasyon hazırlama.

belgelendirme isteyen işletmelerin, belgelendirme kuruluşuna intersistem teknik sertifikasyon , a ait müracat başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak müracat yapılmalıdır. kys kalite yönetim sistemi İSO 9001:2015 veya İSO 14001  İSO 22000 ve İSO 18001  İSO 27001 veya İSO 13485 evrakları hazırlayarak belgelendirme kuruluşuna sunarak başvurusunu yapar.

BELGELENDİRME KURULULUŞU teknik sertifka syon,a başvuru eden firma başvuru sırasında ilgili sistem sistemler ait dökumantas yonlar bir örneğini de sunar belgelendirme kuruluşu tarafından görevlendirilen baş denetici tarafından sistem doküman ların incelenerek ilgili sıtandart şartlarını yerine getirilip kontrolerini sağlayıp bu kontroller neticesinden şartlar yerine getirilmiş ise  kontrol edilir pılana alınarak denetimler yapılmaktadır denetim sırasında hazırda olması gereken dökumantasyon ve bazı evraklar hazırlanmış olması gerekmektedir. denetim yapıldığı an eksiklerle karşılaşa bilirliği ola bilir bu eksiklerin verilen sure zarfında tekrardan tamamlanması gerektiğini firma bildirilir. ve tekrardan denetime tabi tutulur ikinci denetim yapıldıktan sonra belgeyi almaya hak kazanan firma İSO belgesini almış olacaktır.

 

belgelendirme  kuruluşu İSO 17021-1 şartılarına  bağlı kalarak kuruluşun büyüklüğüne göre firmada uygulamaların yerine getirilmesi  için gerekli olacak denetim süresinde ve uygun denetçiler tarihi belirterek bu bilgileri firmayla paylaşmaktadır. teyit istenilen denetim planı teyidinin ardında ilgili tarihte denetim yapılır.

Kalite Belgeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir