Patent

Patent tescili

Patent tescili nedir, üretim yapan ve hizmet sektöründe satış yapan firmaların kendi ürünlerin üzerinde veya koli kutu veya etiket benzeri bir olan alanlarda marka veya ürün korumaya alan firmalar patentle korunmaktadır,

Patent kimler koruya bilir ürünlerin özelikleri neler olmalıdır. Kendi alanında üretim yapan firmaların ürünlerini yenilikçi olması piyasada başka firmalarda olmaması dikate alınır. Üretici firmanın kendi alanında bulduğu ürünlerini turk patent marka kurumunda tescil işlemlerini uzmanlar bünyesinde tescile başvuru yapabilirler.

 

Patent le ürünler koruma altına alınırken tescil belgesi çıkmayana kadar o ürünün hak sahibi olmanızı taşıyan bir olmadığını sağlamaktadır.

Patent başvurusu yapılırken tescil belgesi çıkmayana kadar üçüncü şahıslara satışı yapılmamaktadır devir veya tam devir edilemez. başvuru yapıldıktan sonra turk patent te tescil belgesi verilir veya verilemez kesin yargısına varılmamalıdır.

Ürünlerin özelikleri ve yenilik taşıyan özelikleri göz önünde bulunarak turk patent te ki uzmanlar incelemesini o şekilde tamamlanmaktadır.

 

Benzeri ürün veya bire bir aynısı olan ürünlerin tescili olan firmaları eskiye dayalı yapılan araştırma sonrasında hak sahibinin haklı olup olmadığını ıspatlayan bilgi ve belgeler doğrultusunda ürün tescil belgesini verilir.

 

Ürüne başvuru yapılırken süreçle ilgili zaman on ile on sekiz ay sürmektedir bu zaman zarfı içinde uzmanların vereceği karar ve benzerlik aşaması yayın kararı ve itiraz gelmesi durumunda zamanın uzayabileceği turk patent kurumun vereceği kararlar doğrultusunda tescil edilir veya edilemez.

Araştırma ve Dosya Takibi;
Online İşlemler sayfasından elde edilen araştırma sonuçları bilgi amaçlı olup bu sonuçlara göre yapılacak başvurular tescil edilir ya da edilemez kesin yargısına varılmamalıdır.
Başvurunuzun TÜRKPATENT içindeki durumunu takip edebilirsiniz
Yayına çıkmamış marka başvurularının başvuru sahibi bilgilerini görüntüleyemezsiniz.
Yayına çıkmamış patent ve tasarım başvurularını görüntüleyemezsiniz

BAŞVURULAR İÇİN TEMEL BİLGİLER

Online İşlemler sistemi bütün tarayıcılar üzerinde (Firefox, Yandex, Explorer) çalışmaktadır (Chrome – JAVA eklentisini desteklememektedir.). Ancak sistemin daha rahat kullanımı ve muhtemel konfigürasyon problemleri yaşanmaması amacıyla (IE’da yaşanan 32 bit – 64 bit uyumsuzluğu) Firefox, Yandex tarayıcılarının kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

Gerekli uygulamaları sisteminize yüklerken bütün web tarayıcılarınızı kapatınız. Yükleyeceğiniz gerekli uygulamaların tarayıcılar için gerekli eklentilerini yükleyebilmesi için web tarayıcıların kapalı olması önem arz etmektedir.

Başvuruda kullanacağınız resimlerin (tasarım görselleri ve marka örneği) 300 dpi çözünürlükte ve başvuru sürecinde sizden istenen formatta ve ebatta (Marka için 5x5cm veya 7x7cm, Tasarım için 8x8cm,8x16cm,16x8cm,16x16cm jpeg uzantılı, RGB modunda) olduğunun kontrol edilmesi gerekmektedir. İstenen özellikte resimlerin oluşturulmasında kullanım kolaylığı sağlaması amacıyla “İrfan View” programı tarafımızca tavsiye edilmektedir.

  • NLINE YAPILAN İŞLEMLERDE VE REZERVASYON SİSTEMİNDE TEK DEKONT GEÇERLİDİR!!
  •  Çeşitli bankalara yatırılan ücret dekontlarında girilmesi gereken alanları gösteren örnekler
  •  Enstitü tarafından verilen hizmetlerle ilgili ücretlere ilişkin ödemeler, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren sadece Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası nezdinde bulunan Enstitü ilgili hesaplarına, kurumsal tahsilat/havale/kredi kartı yoluyla kabul edilmektedir. EFT ile yapılan ödemeler ve ATM (Bankamatik) aracılığıyla yapılan ödemeler karşılığında hizmet verilmemektedir.
  •  Ziraat Bankası ve Halk Bankası kurumsal hesaplarına ve Vakıflar Bankası hesaplarına yapılan ödemelerde işlem masrafı alınmamaktadır. Ancak, Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacak ödemelerde işlem ücreti alınmasını önlemek için şubelerden Kurumsal Tahsilat Ekranının, internet bankacılığında ise OGS&Diğer ödemeler sekmesinin kullanılması gerekmektedir.
  •  Kurumsal hesaplara yapılacak ödemelerde; Halk Bankası aracılığıyla yapılacak ödemelerde şubelerden Kurumsal Tahsilat Ekranının, internet bankacılığında ise Ödemeler/Diğer Ödemeler/Diğer Kurumlar sekmesinin Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacak ödemelerde şubelerden Kurumsal Tahsilat Ekranının, internet bankacılığında ise OGS&Diğer Ödemeler sekmesinin kullanılması gerekmektedir.
  •  Yabancı para cinsinden ödeme gerektiren çevrimiçi işlemler için ödemelerin doğrudan Ziraat Bankası Şubelerinden veya Vakıflar Bankası Şubelerinden ya da bu bankaların internet bankacılığı aracılığıyla yapılması gerekmektedir.
  •  Havale olarak yapılan ödemelerin turkpatent hesabına geçip geçmediğinin kontrolünü işleminize başlamadan önce Online Ödeme Doğrulamadan gerçekleştirebilirsiniz. Kredi Kartıyla ödeme yapacaksınız, ödeme sayfasına yönlenirken size “Hata Durumunda Kullanabileceğiniz Takip Numaranız” verilmektedir bu numarayı kaydediniz. Ödeme işleminizde bir sorun yaşarsanız ödemenizi bu numarayla Online Ödeme Doğrulamadan kontrol edip provizyon kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Tam İş Patent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.